Prošlog vikenda u Beogradu održana je Skupština Saveza ženskih nevladinih organizacija „Mreže Žene protiv nasilja" na kojoj je usvojen izveštaj o radu u proteklom jednogodišnjem periodu i tromesečni rad zajedničkog SOS telefona. Razgovarano je i o programu rada za naredni period.

SLIKA Mreza Zene protiv nasilja1

Kao neformalna organizacija Mreža postoji od 2005. godine. Od prošle godine je formalizovana u Savez ženskih nevladinih organizacija koji broji 28 organizacija od kojih 13 pruža usluge SOS telefona. Zajednički SOS telefon je počeo sa radom 16. maja ove godine i na Skupštini su razmatrani prvi rezultati i izazovi u funkcionisanju SOS telefona.

SOS telefon radi po feminističkim principima. Uspele smo da formiramo protokol o radu tog telefona i da počnemo sa prvim dežurstvima. Prva dežurstva su simbolično počela 16. maja 2024. godine na Dan SOS telefona, objašnjava Dragana Veljović, predsednica Saveza MŽPN.

Šta Savez ženskih organizacija i zajednički SOS telefon znače za ženske organizacije.

Značaj Mreže žene protiv nasilja jeste da ona postoji i broji 28 članica koje su jednake u participiranju mreže. I dalje postoji taj vid solidarnosti i podrške gde svaka iz svoje perspektive širom Srbije, u različitim regionima, pružaju podršku ženama u skladu sa svojim kapacitetima i mogućnostima. Važno je da i dalje postoji Mreža žena protiv nasilja kao vid otpora desničarskim strujama koje jačaju, ali jeste važna i kao vid sigurnog prostora za razmenu iskustava, znanja i jačanje naših kapaciteta, kaže Jovana Markulić, iz Autonomnog ženskog centra.

Mrežni SOS je nastao bez institucionalne podrške, upornošću organizacija koje već pružaju usluge SOS telefona i donatora.

Razgovaralo se i težilo se tome da Mreža žena protiv nasilja bude nosilac tog feminističkog SOS telefona. Nažalost država je na razne načine eskivirala Mrežu žena protiv nasilja i uspostavila svoj nacionalni SOS telefon. Nama je preostalo samo da u nekom periodu i uz podršku donatora koji bi podržali takvu aktivnost, uspostavimo tu zajedničku liniju, koja nije klasičan SOS telefon za žene sa iskustvom nasilja, na nivou Mreže, navodi Vesna Bogdanović, Kordinatorka SOS telefona.

U narednom periodu Savez ženskih nevladinih organizacija će raditi na jačanju kapaciteta članica, vidljivosti SOS telefona i umrežavanju sa drugim savezima i mrežama u regionu. Pored Trag fondacije i Oaka od ove godine podrška stiže i od UNDP.