ŽPN u novinama

Ulični marš protiv diskriminacije Roma

22.03.2017Povodom 21. marta, Međunarodnog dana borbe protiv rasizma, aktivistkinje i aktivisti, članice i članovi Udruženja Roma Novi Bečej organizovali su u utorak ulični mars u centru Novog Bečeja, uz transparente i natpise protiv rasizma, diskriminacije i nasilja prema ženama. Ovakve aktivnosti Udruženja Roma Novi Bečej, kao i svake godine, imaju za cilj da podsete javnost i predstavnike relevatnih institucija na još uvek prisutan rasizam i diskriminaciju prema pripadnicima romske nacionalnosti.

Medij: Dnevnik
Datum članka: 22.03.2017.

Aktivno i javno protiv rodno zasnovanog nasilja

17.03.2017“Aktivno i javno protiv rodno zasnovanog nasilja” naziv je novog projekta čiju je realizaciju započeo Centar za devojke Niš, a koji je finansijski podržan od UN Trust fonda. O novom, kao i do sada realizovanom projektu “Aktivne u borbi za bolji i sigurniji položaj devojaka u društvu”, na jučerašnjoj konferenciji za novinare govorile su Tatjana Nikolić, Silvija Mihajlović, Marija Virijević i Marija Stojanović. Novi projekat će se realizovati tri godine u četiri grada u Srbiji, u Užicu, Prijepolju, Vlasotincu i Nišu, ali će paralelno sa njim da se nastavi rad i na svim dosadašnjim akcijama u okviru treće godine projekta “Aktivne u borbi za bolji i sigurniji položaj devojaka u društvu”.

Medij: Narodne novine Niš
Datum članka: 17.03.2017.

Ekonomsko osnaživanje Romkinja i Roma u Novom Bečeju

14.03.2017Podela sertifikata o pohađanju obuke u okviru projekta koje je Udruženje Roma Novi Bečej sprovelo zajedno sa Romskim ženskim centrom "Bibija" iz Beograda, a koji se tiče ekonomskog osnaživanja Romkinja i Roma, održano je u Udruženju Roma u Novom Bečeju. Osim sertifikata, polaznicama/-ima obuke podeljen je i osnovni materijal za rad. Polaznice su se obučavale za pedikir i manikir, frizeraj, a dvojica polaznika završila su i obuku za viljuškariste.

Medij: RTV.rs
Datum članka: 14.03.2017.

Pobedite strah, izađite iz pakla nasilja

11.03.2017Čim upoznate Vesnu Ristović iz Kraljeva,bude vam jasno da ljudi poput nje menjaju svet. Ona je učiteljica, pesnikinja, humanistkinja i volonterka na SOS telefonu za žrtve nasilja. Njena energija je kao vulkan, a njen životni moto – rečenica Mahatme Gandija: “Živi kao da ćeš umreti sutra, uči kao da ćeš živeti večno”. Vesnina snaga, strpljivost i reči podrške često su jedina slamka spasa za žene koje se javljaju na SOS telefon u kraljevačkom udruženju “Fenomena”, gde ona, sa još četiri koleginice, volonterski radi već 11 godina.

Medij: Blic žena
Datum članka: 11.03.2017.

Ne smanjuje se broj ugroženih

10.03.2017Udruženje građana „Fenomena" iz Kraljeva obeležilo je juče deset godina rada SOS telefona za žrtve porodičnog nasilja u Skupštini grada.“Sve je počelo 2006. istraživanjem koje je pokazalo da je tada svaka treća žena u Kraljevu trpela neki oblik porodičnog nasilja, a svaka ta žena je znala bar još jednu u sličnoj situaciji u svom okruženju, rekla je pravnica Dragana Veljović, koordinatorka SOS službe u Kraljevu, koja je počela da radi sa 24 volonterke.

Medij: Danas
Datum članka: 10.03.2017.

Ženama na selu, ipak, teže

08.03.2017Žene u gradskim i žene u seoskim sredinama imaju iste probleme – od loše ekonomske situacije do problema partnerskih odnosa i nasilja u porodici. Ipak, u rešavanju konkretnih problema dostupnost institucija socijalne zaštite, kao i bolja informisanost o podršci i pomoći civilnog sektora idu u prilog ženama u gradskim sredinama. Dodatni problem ženama na selu predstavlja pritisak patrijarhalne zajednice i predrasude sa kojima moraju da se bore.

Medij: RTV 1
Datum objave: 08.03.2017.

Najčešće je partner nasilnik

17.02.2017Analiza strukture počinilaca nasilja ilustruje tvrdnju da je porodica najnebezbendnije mesto za žene jer je u čak 70 odsto slučajeva nasilnik bio partner, bivši ili sadašnji, bračni ili vanbračni. Žene trpe široki dijapazon nasilja: fizičko, psihičko, ekonomsko, seksualno, a susrećemo sei  sa prijavama za mobing i proganjanje, kao i za elektronsko nasilje – navedeno je u Izveštaju o radu SOS telefona Udruženja žena “PeščaniK”.

Medij: Grad Kruševac
Datum članka: 17.02.2017.

O različitosti primene Konvencije Saveta Evrope

13.02.2017Udruženje Romkinja Osvit, prestaviće sutra, u prostorijama Media i reform centra, pozitivne i negativne primere prakse u Nišu, Vranju i Kikindi, kada je reč o primeni Konvencije Saveta Evrope. Početak je predviđen u 12 sati.

Medij: Narodne novine Niš
Datum članka: 13.02.2017.

Nasilnici su - partneri

11.02.2017Dve žene ubijene su u partnerskom nasilju, u Rasinskom okrugu u toku prošle godine, dok je u 70 odsto slučajeva zlostavljanja koje su žene prijavile SOS telefonu nasilnik bio partner, navode u udruženju žena „Peščanik“.

Medij: Večernje novosti
Datum članka: 11.02.2017.

Plesom protiv nasilja nad ženama

11.02.2017 2“Jedna milijarda ustaje” je aktivistički pokret u istoriji međunarodne borbe protiv nasilja nad ženama i devojkama. Svake godine, 14. februara žene i muškarci plešu širom sveta da bi pokazali svoje nemirenje sa nasiljem nad ženama.

Medij: Narodne novine Niš
Datum članka: 11.02.2017.

Odgovornost je uvek na nasilniku

10.02.2017Neinformisanost i predrasude predstavljaju velike prepreke ženama koje trpe nasilje, izazivaju strah od osuđivanja, okrivljavanja, nerazumevanja, onemogućavaju ženama da govore o onome šta se događa i da zatraže pomoć. Žene često osećaju krivicu zbog nasilja koje je prema njima učinjeno zato što društvo govori da su ga isprovocirale, želele ili da su na neki način odgovorne za njega.

Medij: Novina Zrenjanin
Datum članka: 10.02.2017.

Gošća Ana Saćipović

08.02.2017Da li žene mogu da se zaštite od nasilnika i na koji način bila je tema emisije, a sagovornica na ovu temu bila je Ana Saćipović iz Udruženja Romkinja Osvit, koja radi na SOS telefonu na koji se javljaju žene tražeći pomoć. Ana je rekla da je 2005. godine naš grad dobio prvi SOS telefon za Romkinje sa ciljem pružanja pomoći.

Medij: TV KCN
Datum objave: 08.02.2017.

Priznanje za kikindsko udruženje – Centar za podršku ženama

16.01.2017Pored Danice Tododrov Jašarević, zamenice Pokrajinskog ombudsmana za ravnopravnost polova, godišnja nagrada Pokrajinske vlade u kategoriji institucija i udruženja koji su svojim radom i angažmanom najviše doprineli upravo u oblasti rodne ravnopravnosti pripala je kikindskom udruženju Centar za podršku ženama.

Medij: RTV 1
Datum članka: 16.01.2017

Nasilje nema opravdanje

23.12.2016Uz podršku grada Sombora i Ekumenske inicijative žena iz Omiša, u utorak je u Domu učenika održana konferencija pod nazivom “Žene, mir, bezbednost – od regiona do lokalne zajednice”, kojom je somborska NVO “Ženska alternativa” svečano obeležila 15 godina rada i postojanja.

Medij: Somborske novine
Datum članka: 23.12.2016.

Položaj žena - Žene i dalje neravnopravne

22.12.2016Glavna tema u Jutarnjem programu RTV – a ovoga jutra bila je položaj žena. Napravljeni su pomaci, ali žene još uvek nisu u putpunosti ravnopravne sa muškarcima. Nisu dovoljno zastupljene u javnim politika, nisu ekonomski osnažene, i dalje su izložene nasilju, rečeno je na skupu Žene mir, bezbednost - od lokalnog do regionalnog nivoa koji je održan u Somboru.

Medij: RTV 1
Datum objave: 22.12.2016.

Nasilje ima jedno lice

20.12.2016Interaktivna izložba “Nasilje ima jedno lice” biće održana sutra od 19 do 21 čas u Omladinskom centru CK13, Ulica Vojvode Bojovića 13. Izložbu organizuje SOS ženski centra i učenici Karlovačke gimnazije u okviru projekta “Nulta tolerancija na rodno zasnovano nasilje, Autonomnog ženskog centra uz finansijsku podršku Fonda Ujedinjenih nacija za suzbijanje nasilja prema ženama (UNTF-a).

Medij: Dnevnik
Datum članka: 20.12.2016.

Priča o nasilju i posledicama

16.12.2016 2Polazeći od činjenice da je svaka treća žena ubijena vatrenim oružjem u porodičnom nasilju, ekipa serijala „Dok nije kasno" se u svoje tri emisije pre svega bavila vezom između posedovanja oružja i rodno zasnovanog nasilja. Kako se ono generiše i koja je njegova priroda, te kakva je uloga državnog i civilnog sektora u njegovom suzbijanju.

Medij: Blic TV Magazin
Datum članka: 16.12.2016.

Nasilje se može suzbiti samo zajedničkim delovanjem

16.12.2016 1Tribina pod nazivom “Nulta tolerancija na nasilje”, održana je u Leskovačkom kulturnom centru, u organizaciji Žena za mir i Odbora za rodnu ravnopravnost Skupštine grada. Tribina je do kampanje “16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama”, a povodom 6. decembra – godišnjice Montrealskog masakra, koja se širom sveta obeležava sa zahtevom da ubistva motivisana mržnjom prema ženama budu zaustavljena.

Medij: Nova naša reč Leskovac
Datum članka: 16.12.2016.

Konferencija za jubilej

16.12.2016 3Somborska nevladina organizacija “Ženska alternativa” obeležava 15 godina od osnivanja i rada SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja.

Medij: Somborske novine
Datum članka: 16.12.2016.

Inicijativa za proglašenje dana sećanja na žrtve femicida

09.12.2016Mreža žena Rasinskog okruga je tačno u podne, 25. novembra, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja prema ženama, u svih 6 gradova Rasinskog okruga, uličnim akcijama i prikupljanjem potpisa za podršku Inicijativi za proglašenje 18. maja Danom sećanja na žrtve femicida, započela seriju događaja u ovogodišnjoj međunarodnoj kampanji “16 dana aktivizma protiv nasijla nad ženama”.

Medij: Grad Kruševac
Datum članka: 09.12.2016.

Zakonom do preventive

02.12.2016 4Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i početka kampanje „16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama“, od 25. novembra do 10. Decembra, Ženski centar Užice prošlog petka je na Trgu partizana do 16 časova prikupljao potpise građana za Peticiju da se 18. maj proglasi Danom sećanja na ubijene žene u Srbiji.

Medij: Vesti Užice
Datum članka: 02.12.2016.

Peticija za proglašenje 18. maja - Danom sećanja na ubijene žene žrtve nasilja

02.12.2016 2Na platou ispred bivše Modne kuće udruženje Žene za mir, Odbor za rodnu ravnopravnost Grada Leskovca i Mreža Žene protiv nasilja, pokrenuli su prikupljanje potpisa kako bi podržale inicijativu da se 18. Maj proglasi Danom sećanja na ubijene žene žrtve nasilja.

Medij: Nova naša reč Leskovac
Datum članka: 02.12.2016.

Najgore što možemo da uradimo, jeste da ćutimo!

02.12.2016 1Međunarodni dan borbe protiv nasilja prema ženama obeležen je u Vršcu 25. novembra, zajedničkom akcijom u kojoj su učestvovali Ženska odbornička mreža Grada Vršca, nevladine organizacije i udruženja građana, kao i predstavnici i predstavnice političkih stranaka i građanke i građani. Vrščanke i Vrščani pridružili su se globalnoj kampanji pod nazivom “Šesnaest dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” koja je počela na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a završiće se na Međunarodni dan ljudskih prava 10. decembra.

Medij: Vršačka kula Vršac
Datum članka: 02.12.2016.

Tesna saradnja policije i tužilaštva

02.12.2016 5Novi zakon o sprečavanju nasilja u porodici nedavno je usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srbije i propisuje obavezu svim građanima Srbije da nadležnom tužilaštvu ili policiji prijave porodično nasilje ili neposrednu opasnost od njega.

Medij: Somborske novine
Datum članka: 02.12.2016.

Protiv nasilja nad ženama

02.12.2016 3Povodom 25. Novembra Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama Komisija za rodnu ravnopravnost Skupštine opštine Žitište, na trgu u ovom mestu organizovala je podelu flajera sa temom borbe protiv nasilja, ohrabrujućim porukama i brojevima telefona na koje se nasilje i nasilnici mogu prijaviti u svakom momentu.

Medij: Zrenjanin
Datum članka: 02.12.2016.

Kraljevo: Potpisi za podršku Danu sećanja na žrtve nasilja

30.11.2016Savet za rodnu ravnopravnost grada Kraljeva i udruženje Fenomena organizovali su na kraljevačkom Trgu srpskih ratnika prikupljanje potpisa za podršku inicijative da se 18. maj proglasi Danom sećanja na ubijene žene žrtve nasilja.

Medij: RTS 1
Datum objave: 30.11.2016.

Od početka godine do danas SOS telefon na romskom i srpskom jeziku zvonio je 182 puta

29.11.2016Od početka godine do danas SOS telefon na romskom i srpskom jeziku udruženja Romkinja Osvit iz Niša zazvonio je 182 puta. To jasno pozuje koliko je nasilje nad ženama i pored brojnih aktivnosti skretanja pažnje na njihov problem prisutno. Najčešća vrsta nasilja je fizičko, ali ne zaostaje ni psihičko, pa ni ekonomsko. U udruženju Osvit ističu da će se i na dalje boriti da se dokumenta za zaštitu nasilja od žena primenjuju u praksi mnogo češće nego što je to do sada bio slučaj.

Medij: NTV Niš
Datum objave: 29.11.2016

Zaboravljene i onemogućene

24.11.2016 2Kako bismo publici približili specifične probleme sa kojima se suočavaju Romkinje izložene partnerskom i porodičnom nasilju, prenosimo Pisane komentare Evropskog centra za romska prava, Bibije, Eureke i Ženskog prostora u vezi sa Republikom Srbijom koji su dostavljeni na razmatranje Komitetu Ujedinjenih nacija za eliminaciju diskriminacije žena na njegovoj 38. sesiji.

Medij: Vreme dodatak
Datum članka: 24.11.2016.

Problemi i izazovi su isti, samo još teži

24.11.2016Četvrti okrugli sto "Porodično i partnersko nasilje nad ranjivim grupama" u okviru projekta "Vreme protiv nasilja" održan je u Press centru UNS-a u petak 18. novembra. Teme za razgovor bile su koliko je učestalo nasilje nad ranjivim grupama koje smo nabrojali, zašto je nasilje nad starim licima tabu tema u Srbiji, kako se Srbija suočava sa izazovima migrantske krize kada je reč o partnerskom i porodičnom nasilju, koji mehanizmi stoje na raspolaganu u borbi protiv ovih oblika nasilja nad ranjivim grupama i kako izaći na kraj sa dvostrukom diskriminacijom. U panelu su učestvovale Snežana Mađerčić, sekretarka IZ KRUGA, Beograd, organizacije za zaštitu prava i podršku ženama sa invaliditetom, Jelena Hrnjak, program menadžerka nevladine organizacije Atina, Nadežda Satarić, udruženje građana "Snaga prijateljstva" - Amity, i Nada Đuričković, predsednica Upravnog odbora Romskog centra za žene i decu Daje. Moderatorka okruglog stola je Jovana Gligorijević, pomoćnica glavnog urednika nedeljnika "Vreme".

Medij: Vreme Dodatak
Datum članka: 24.11.2016.

Nulta tolerancija na nasilje obaveza svih

23.11.2016Nulta tolerancija na nasilje nad ženama poruka je sa okruglog stola koji je juče održan u organizaciji Udruženja Romkinja “Osvit”. Okrugli sto je organizovan povodom kampanje “16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama” koju obeležava 1700 organizacija u više od sto država. Udruženje Romkinja “Osvit” vrši monitoring lokalnih politika za primenu dokumenata, odnosno primenu Konvencija Saveta Evrope. “Naš grad može da se ponosi pokrivenošću dokumentima za zaštitu žena od nasilja, ali primena tih dokumenata nije na zavidnom nivou. Činjenica je da ženama koje su žrtve nasilja, ne znači ništa to što se dokumenta usvajaju, a ne primenjuju u praksi. Naša zemlja je evropskom konvencijom obavezna da usvaja i primenjuje sve ono što doprinosi prevenciji nasilja nad ženama” kaže Ana Saćipović iz Udruženja “Osvit” i koordinatorka SOS telefona.  

Medij: Narodne novine Niš
Datum članka: 23.11.2016.